Tipy na vzdělávání

Výtvarné potřeby pro nejmenší
Výtvarné potřeby pro nejmenší

Přemýšlíte, kdy poprvé mezi každodenní činnosti s dětmi zařadit něco tvořivého a kreativního? A čím vůbec začít?

My jsme s výtvarnými aktivitami začali kolem 1 roku a jako první jsme vyzkoušeli dlaňové pastelky. Tyto pastelky nefixují u dětí špatný úchop a první voskovky od Crea lign zanechávají krásně sytou stopu.


Současně s tím jsem jako další výtvarnou aktivitu na seznámení zařadila malbu. K malování jsem využila první štětce do dlaně a netekoucí kelímek, do kterého jsem dala naředěnou sytou barvu. Jednak proto, aby se barva snadno roztírala a taky proto, aby zanechávala výraznou stopu. Sytost barev je velmi důležitá, čím menší sytost, tím více mají děti sklony na výtvarné potřeby tlačit a to není žádoucí. Určitě lze použít i prstové barvy, které Vám zajistí bezpečnost barev. Nesmíme zapomínat na to, že děti až do 1,5 roku mohou mít tendence dávat nejrůznější předměty do úst. Využít můžete i bezpečné domácí barvy z jogurtu a potravinářského barviva. Nejvíce jsem nadšená z prvních štětců od Crea lign , protože podporují správný úchop a mají různé konce na různé výtvarné techniky. Toto zároveň dítěti umožňuje vytvářet odlišné výtvarné stopy. Ploché štětce jsou ideální na práci s temperou (či jinou hustou barvou) a kulaté na vodové barvy. Jako velké plus hodnotím omyvatelnost štětců. Dřívější dlaňové štětce měly často dřevěný konec a po prvním použití štětce vypadaly velmi nevzhledně, protože barva z nich šla umýt velmi těžko. 


Určitě doporučuji používat ubrus na ochranu stolu a zástěrku, ta se mi osvědčila od Elodie details, ale dnes je již na trhu více podobných zástěrek. Důležité je, aby zástěrka dítěti seděla a případná špatně zvolená velikost, aby dítě neomezovala v soustředění na malbu.

Pokud se rozhodnete pro nákup prvních výtvarných potřeb, nezapomeňte i na razítka. Ideální jsou taková první razítka, která mají ergonomický úchop, aby se dobře držela v dlani a jsou dostatečně velká, aby si dítě při otiskávání razítka neobarvilo i prsty. Barva se snadno přenáší a je pak všude. U razítek od Crea lign oceňuji, že jde barva dobře umýt.


Nově v našem obchůdku najdete i netoxické fixy a prstové barvy, které jsou snadno umýt a vyprat a také pěnové barvy s aplikátorem vhodné pro děti od 18 měsíců.

🎨Seznam prvních výtvarných potřeb

🎨 dlaňové pastelky
🎨 štětec do dlaně
🎨 prstové barvy
🎨 různé druhy špuntů od vína nebo sektu
🎨 tupovací houbičky
🎨 netekoucí kelímek
🎨 razítka do dlaně
🎨 pěnové barvy s aplikátorem
🎨 ubrus
🎨 zástěrka

Věřím, že Vám tato moje zkušenost pomůže v začátcích prvního kreslení a malování.

Číst článek
První kreslení s dětmi od 1 roku
První kreslení s dětmi od 1 roku

Chystáte se s dětmi začít kreslit?

Děti kreslení milují, je to vlastnost, kterou máme geneticky zakořeněnou v sobě už od našich předků z dob paleolitu. Děti mají rády, když za sebou mohou zanechávat viditelnou stopu, proto je dobré jim nabízet tvoření vhodné pro jejich věk.

První kreslení můžete dětem nabídnout už od 1 roku. Dnes již je na trhu řada certifikovaných voskovek a pastelek pro děti od 1 roku. Důležité je vybrat ty nejvhodnější. U výběru prvních voskovek nebo prvních pastelek je třeba dbát na ergonomický úchop. Ne všechny první voskovky tento požadavek splňují, i když je to na obalu napsáno. Používáním vhodných výtvarných potřeb, které jsou přizpůsobeny potřebám nejmenších dětí, předcházíte špatnému návyku v držení tužky.

Velice důležitá je u sytost barev. Děti mají rády syté výrazné barvy, proto by voskovky měly zanechávat výraznou stopu. Sytost barev je důležitá i proto, aby si dítě nezvykalo na výtvarné potřeby tlačit. Cílem kreslení a malování je uvolňování celé ruky a zápěstí.

Při výběru prvních voskovek bych se vyhýbala voskovkách ,které jsou příliš tenké nebo mají sklony se lámat. Určitě stojí za zmínku volit voskovky, které mají každou barvu samostatně. Na trhu jsou nejrůznější barevné kuličky, kde každá strana má jinou barvu nebo již existují i oboustranné pastelky pro nejmenší. Tato řešení nejsou příliš vhodná, navíc dítě nemá možnost vidět všechny barvy před sebou.

Za zmínku jistě stojí i volba papíru. Snažte se nabídnout co největší formáty, ideálně alespoň velikost A3. Větší formát papíru Vám zajistí méně pomalovaných okolních ploch a dětem se bude na takovém papíru lépe kreslit. Je dobré si uvědomit, že zpočátku dítě ještě zcela neovládá koordinaci ruky a vše se teprve učí. Proto nečekejte, že dítě bude hned kreslit pouze na papír. Pokud máte obavy z pokresleného stolu, doporučuji používat ubrus. Určitě lze nabídnout také papír v roli, kde můžete dát papír dítěti přes celý stůl nebo i na zem.

U syna jsem vyzkoušela opravdu hodně prvních voskovek a osobně se mi aktuálně nejvíc líbí první voskovky od @crealign , protože splňují všechny požadavky na první výtvarné potřeby.

A kde je seženete? No přece u nás na www.sikovnemiminko.cz, kde pro Vás vybíráme to, co sami používáme doma.

Číst článek
2 položek celkem