Výtvarné potřeby pro nejmenší

Přemýšlíte, kdy poprvé mezi každodenní činnosti s dětmi zařadit něco tvořivého a kreativního? A čím vůbec začít?

My jsme s výtvarnými aktivitami začali kolem 1 roku a jako první jsme vyzkoušeli dlaňové pastelky. Tyto pastelky nefixují u dětí špatný úchop a první voskovky od Crea lign zanechávají krásně sytou stopu.


Současně s tím jsem jako další výtvarnou aktivitu na seznámení zařadila malbu. K malování jsem využila první štětce do dlaně a netekoucí kelímek, do kterého jsem dala naředěnou sytou barvu. Jednak proto, aby se barva snadno roztírala a taky proto, aby zanechávala výraznou stopu. Sytost barev je velmi důležitá, čím menší sytost, tím více mají děti sklony na výtvarné potřeby tlačit a to není žádoucí. Určitě lze použít i prstové barvy, které Vám zajistí bezpečnost barev. Nesmíme zapomínat na to, že děti až do 1,5 roku mohou mít tendence dávat nejrůznější předměty do úst. Využít můžete i bezpečné domácí barvy z jogurtu a potravinářského barviva. Nejvíce jsem nadšená z prvních štětců od Crea lign , protože podporují správný úchop a mají různé konce na různé výtvarné techniky. Toto zároveň dítěti umožňuje vytvářet odlišné výtvarné stopy. Ploché štětce jsou ideální na práci s temperou (či jinou hustou barvou) a kulaté na vodové barvy. Jako velké plus hodnotím omyvatelnost štětců. Dřívější dlaňové štětce měly často dřevěný konec a po prvním použití štětce vypadaly velmi nevzhledně, protože barva z nich šla umýt velmi těžko. 


Určitě doporučuji používat ubrus na ochranu stolu a zástěrku, ta se mi osvědčila od Elodie details, ale dnes je již na trhu více podobných zástěrek. Důležité je, aby zástěrka dítěti seděla a případná špatně zvolená velikost, aby dítě neomezovala v soustředění na malbu.

Pokud se rozhodnete pro nákup prvních výtvarných potřeb, nezapomeňte i na razítka. Ideální jsou taková první razítka, která mají ergonomický úchop, aby se dobře držela v dlani a jsou dostatečně velká, aby si dítě při otiskávání razítka neobarvilo i prsty. Barva se snadno přenáší a je pak všude. U razítek od Crea lign oceňuji, že jde barva dobře umýt.


Nově v našem obchůdku najdete i netoxické fixy a prstové barvy, které jsou snadno umýt a vyprat a také pěnové barvy s aplikátorem vhodné pro děti od 18 měsíců.

🎨Seznam prvních výtvarných potřeb

🎨 dlaňové pastelky
🎨 štětec do dlaně
🎨 prstové barvy
🎨 různé druhy špuntů od vína nebo sektu
🎨 tupovací houbičky
🎨 netekoucí kelímek
🎨 razítka do dlaně
🎨 pěnové barvy s aplikátorem
🎨 ubrus
🎨 zástěrka

Věřím, že Vám tato moje zkušenost pomůže v začátcích prvního kreslení a malování.