První kreslení s dětmi od 1 roku

Chystáte se s dětmi začít kreslit?

Děti kreslení milují, je to vlastnost, kterou máme geneticky zakořeněnou v sobě už od našich předků z dob paleolitu. Děti mají rády, když za sebou mohou zanechávat viditelnou stopu, proto je dobré jim nabízet tvoření vhodné pro jejich věk.

První kreslení můžete dětem nabídnout už od 1 roku. Dnes již je na trhu řada certifikovaných voskovek a pastelek pro děti od 1 roku. Důležité je vybrat ty nejvhodnější. U výběru prvních voskovek nebo prvních pastelek je třeba dbát na ergonomický úchop. Ne všechny první voskovky tento požadavek splňují, i když je to na obalu napsáno. Používáním vhodných výtvarných potřeb, které jsou přizpůsobeny potřebám nejmenších dětí, předcházíte špatnému návyku v držení tužky.

Velice důležitá je u sytost barev. Děti mají rády syté výrazné barvy, proto by voskovky měly zanechávat výraznou stopu. Sytost barev je důležitá i proto, aby si dítě nezvykalo na výtvarné potřeby tlačit. Cílem kreslení a malování je uvolňování celé ruky a zápěstí.

Při výběru prvních voskovek bych se vyhýbala voskovkách ,které jsou příliš tenké nebo mají sklony se lámat. Určitě stojí za zmínku volit voskovky, které mají každou barvu samostatně. Na trhu jsou nejrůznější barevné kuličky, kde každá strana má jinou barvu nebo již existují i oboustranné pastelky pro nejmenší. Tato řešení nejsou příliš vhodná, navíc dítě nemá možnost vidět všechny barvy před sebou.

Za zmínku jistě stojí i volba papíru. Snažte se nabídnout co největší formáty, ideálně alespoň velikost A3. Větší formát papíru Vám zajistí méně pomalovaných okolních ploch a dětem se bude na takovém papíru lépe kreslit. Je dobré si uvědomit, že zpočátku dítě ještě zcela neovládá koordinaci ruky a vše se teprve učí. Proto nečekejte, že dítě bude hned kreslit pouze na papír. Pokud máte obavy z pokresleného stolu, doporučuji používat ubrus. Určitě lze nabídnout také papír v roli, kde můžete dát papír dítěti přes celý stůl nebo i na zem.

U syna jsem vyzkoušela opravdu hodně prvních voskovek a osobně se mi aktuálně nejvíc líbí první voskovky od @crealign , protože splňují všechny požadavky na první výtvarné potřeby.

A kde je seženete? No přece u nás na www.sikovnemiminko.cz, kde pro Vás vybíráme to, co sami používáme doma.